I den virtuella värden finns nu Malmös nya stadsdel Hyllie till stora delar färdigbyggd. De 15 aktörer som tillsammans kommer att uppföra fastigheterna utmed Hyllie Allé har gemensamt arbetat fram en modell för hur byggnationen kommer att utvecklas.
”Tack vare Bygga-Bo-Dialogen är byggherrarna utmed Hyllie Allé på god väg att skapa ett för Malmö nytt och spännande område och 3D-modellen är ett verktyg som medverkar att det blir en attraktiv stadsdel”, säger Börje Klingberg Fastighetsdirektör Malmö Stad.
I Hyllie planeras för en ny stadsdel med omkring 8 000 bostäder och lika många arbetsplatser, därutöver innehåller stadsdelen redan en multiarena, kommande mässverksamhet och ett av Europas mest spektakulära köpcentrum. Byggstart utmed Hyllie Allé kommer att ske under det första kvartalet 2012 och första möjliga inflyttning i bostäder och lokaler är beräknad till våren 2013.
